Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Pomoc obětem trestných činů - 100 % požadovaných dotací schváleno

Ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě usiluje o zlepšení podmínek pro oběti trestných činů a podporu těch, kdo jim poskytují každodenní pomoc. Systém pomoci obětem trestných činů se za současného vedení ministerstva výrazně posunul. A to nejen na úrovni legislativy, ale i v podpoře neziskových organizací, které se této agendě věnují v praxi.

V rámci dotačního programu „Rozvoj služeb pro oběti trestné činnosti“ se poprvé podařilo zajistit prostředky na pokrytí 100 % požadavků uvedených v doručených žádostech o dotaci na rok 2025. Jedná se o jedinečný výsledek, který odráží důslednou práci ministerstva a jasnou prioritu v podpoře obětí trestných činů.

„Organizace, které pomáhají obětem trestných činů, jsou často první a někdy i jedinou oporou v těžkých chvílích obětí. Jsem rád, že letos můžeme jejich požadavkům vyhovět v plné výši. Je to výsledek práce lidí v resortu, kteří dlouhodobě ukazují, že pomoc obětem není jen formalita, ale priorita,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Konkrétní kroky pak vypočítává náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák: „Podařilo se nám prosadit redefinici znásilnění, která přináší jasnější vymezení tohoto závažného trestného činu a zajišťuje lepší ochranu obětí. Dále jsme předložili Poslanecké sněmovně návrh zákona, který posiluje vzdělávání soudců v oblasti práce s oběťmi trestných činů. Tento návrh, známý jako „lex Anička“, zajišťuje citlivější přístup soudců k obětem a zvyšuje jejich povědomí o specifických potřebách těchto osob. Důležitým krokem je rozšíření peněžité pomoci obětem a zvýšení jejího finančního objemu.“

Další podpora obětí v praxi:

  • Zvýšení peněžité pomoci a rozšíření okruhu oprávněných osob, které mohou tuto pomoc čerpat.
  • Optimalizace Registru poskytovatelů pomoci obětem, aby byl přístupnější a přehlednější.
  • Posílení meziresortní spolupráce, zejména s Probační a mediační službou, Úřadem vlády, Kanceláří veřejného ochránce práv, Policií ČR a neziskovými organizacemi.
  • Působení poradců pro oběti na 40 lokalitách středisek Probační a mediační služby.
  • Podpora obětí v souvislosti s tragickou střelbou na Filozofické fakultě, kde Ministerstvo spravedlnosti zajistilo rychlou finanční pomoc a podporu pozůstalým.

Detailněji naleznete v tiskové zprávě na našem webu.

Podpora obětí trestných činů není jen otázkou legislativních změn, ale také systémové spolupráce všech aktérů – od státní správy přes neziskové organizace až po samotné oběti. Ministerstvo spravedlnosti proto bude i nadále rozvíjet strategie zaměřené na ochranu práv obětí a zlepšení jejich přístupu ke spravedlnosti.

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti