Trestní politika: Současnost a budoucnost

Ilustrační obrázek

Dne 6. února 2025 se v areálu CEELI Institut, ve vile Grébovka, uskutečnila významná konference „Trestní politika: Současnost a budoucnost“. Konferenci pořádalo Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s nevládní neziskovou organizací CEELI Institut.

Tato akce, které se zúčastnily desítky odborníků z řad soudců, státních zástupců, akademiků, poslanců, výzkumníků a dalších relevantních profesí, vytvořila jedinečnou platformu pro diskusi o současných výzvách české trestní politiky a o jejím dalším rozvoji.

Chceme se tímto zaměřit nejen na oblast trestání, ale i na aktuální problematiku vězeňství, probace a mediace. Na konferenci jsme se věnovali klíčovým otázkám, jakými jsou účinné trestání, zacházení s pachateli, ochrana společnosti před recidivou a zahraniční inspirace pro rozvoj naší trestní politiky. Tento dialog je důležitý nejen pro současnost, ale i pro budoucnost naší trestní politiky, která musí reagovat na nové výzvy a současně respektovat lidská práva a hodnoty právního státu,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

 

Cíl a klíčová témata konference

Konference byla vyvrcholením více než roční práce pracovní skupiny pro trestní politiku, která v rámci Ministerstva spravedlnosti diskutovala nad aktuálním stavem trestní politiky a vizí jejího dalšího směřování v následujících letech.

Pracovní skupina se shodla, že základy dalšího rozvoje trestní politiky stojí na čtyřech klíčových pilířích:

  • Zacházení s oběťmi trestných činů
  • Práce s pachateli
  • Fungování justice
  • Sankční politika

V průběhu programu zazněly příspěvky na téma účinného trestání a zacházení s pachateli, ochrany společnosti před recidivou a zahraniční inspirace využitelná pro nastavení správného směru dalšího vývoje trestní politiky v ČR.

Při formulaci vize trestní politiky byly využity nejnovější domácí a zahraniční poznatky a analytické podklady týkající se vývojových trendů v oblasti trestání a trestní politiky jako takové,“ vysvětluje náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák a dodává: „Jsem rád, že na konferenci mohly tyto názory nejen zaznít, ale mohli jsme společně diskutovat, sdílet své postoje a ty pak dále rozvíjet.“

Konference podtrhla význam spolupráce mezi státními institucemi a neziskovým sektorem. CEELI Institut, jako dlouholetý partner Ministerstva spravedlnosti, zajišťuje odborné zázemí, podporu inovativních školicích programů a budování sítě profesionálů.

„Díky své práci napříč střední a východní Evropou vidíme, že justice často řeší podobné výzvy. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k budování konsenzu ohledně revize trestní politiky v ČR v široké spolupráci státních i nestátních aktérů,“ uvedl programový ředitel CEELI Marek Svoboda.

Výstupy z konference budou sloužit jako podklad pro další úpravy trestních předpisů a strategické směřování v oblasti trestní politiky.

Děkuji všem, kdo se zapojili do diskuse. Účastníkům, odborníkům i partnerům. Vaše názory a aktivní přístup pomáhají posouvat trestní politiku kupředu tak, aby byla spravedlivější a účinnější,“ dodal na závěr ministr spravedlnosti.

 

 

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti
7. února 2025